
Lansarea este marcată prin campania integrată de comunicare ,,Descoperă Hula Hoops și invarte distracția pe degete!, semnată de McCann Worldgroup Romania.
AdPlayers.ro / News
Grupul Intersnack aduce in Romania unul dintre cele mai iubite branduri de snacks din Marea Britanie, Hula Hoops, și marchează lansarea printr-o campanie integrată de comunicare, semnată de McCann Worldgroup Romania.
Grupul Intersnack și McCann Worldgroup Romania au dezvoltat in ultimii ani o lungă colaborare, care a fost conturată in jurul brandului Chio. Lansarea Hula Hoops se adaugă unor campanii de succes pentru branduri precum Chio Chips, Chio Stickletti sau Chio Oven.
Potrivit autorilor, noua campanie păstrează ADN-ul jucăuș și indrăzneț al brandului, fiind construită in jurul sloganului „Invarte distracția pe degete”, o expresie care surprinde esența Hula Hoops: micile momente de joacă ce pot transforma orice clipă petrecută in familie sau cu prietenii intr-o sursă de conexiune autentică.
“Ne bucurăm să aducem in Romania un brand cu o personalitate atat de vibrantă cum este Hula Hoops. Prin această campanie am vrut să păstrăm spiritul ludic al brandului, dar să-l și ancorăm in realitatea familiilor de astăzi - acele momente scurte, dar autentice, in care te deconectezi de la tot și te alături celor dragi.”, declară Mircea Badiu, Intersnack CEE, Senior Brand Manager
Descoperă Hula Hoops și invarte distracția pe degete!, TVC
Ideea de la care pornește campania este simplă și relevantă din perspectiva contextului socio-cultural actual: intr-o lume plină de distrageri, avem nevoie, mai mult ca niciodată, să petrecem timp impreună, iar o gustare aparent obișnuită poate deveni pretextul perfect care aduce oamenii mai aproape.
„Hula Hoops nu este doar un snack, e o invitație la joacă, la spontaneitate și la apropiere”, spun reprezentanții echipei McCann. Forma unică a snack-ului - inelul care se potrivește perfect pe deget - devine simbolul acestei reconectări. “Ne-am dorit ca Hula Hoops să intre in viețile consumatorilor din Romania cu aceeași energie care a cucerit generații intregi in UK. Insight-urile strategice și forma unică a snackului ne-au oferit un simbol perfect in jurul căruia am construit campania - cercul care leagă oamenii intre ei, un gest simplu de distracție care devine o formă de conexiune de calitate.”, completează Ștefan Chirițescu, Chief Strategy Officer, McCann Romania.
Campania a fost lansată printr-un TVC regizat de Andrei Mindru, in patru formate diferite, fiecare explorand situații de familie cotidiene: o soră care se distrează alături de fratele mai mic, un tată care se reconectează cu fiica sa, sau prieteni care transformă o seară banală intr-un moment de bucurie.
In fiecare dintre ele, degetele Hula Hoops preiau controlul situației și, ca niște agenți ai distracției, pornesc in misiuni care să-i facă și pe ceilalți să se alăture „cauzei". Vorbind intr-un limbaj doar al lor, planificand fiecare mișcare și analizand cu atenție țintele, micii “agenți” reușesc să atragă rand pe rand sora, tatăl, mama și fratele din rutina cotidiană și să-i readucă impreună.
Execuțiile păstrează tonul optimist și vizualul recognoscibil al brandului, punand accent pe gestul simplu, dar iconic, surprins in sintagma „invarți distracția pe degete”, cu o jucărie gustoasă, cu textură crocantă și o putere specială: de a elimina distragerile și de a strange pe toată lumea laolaltă.
Campania este declinată pe canale TV, digital, social media și POSM, fiind susținută de activări in retail și conținut digital dedicat micro-momentelor de distracție in familie. In mediul digital, povestea Hula Hoops va fi amplificată prin conținut video scurt și parteneriate cu creatori locali, urmărind să construiască rapid awareness și afinitate in randul tinerilor adulți și al familiilor urbane.
Descoperă Hula Hoops și invarte distracția pe degete!
Deși in Marea Britanie, Hula Hoops este unul dintre cele mai iubite branduri de snacks, cu o tradiție de peste 40 de ani, lansarea din Romania a fost precedată de o perioadă de testare a gusturilor și preferințelor locale. Produse la fabrica din Ghimbav, județul Brașov, in combinații delicioase și surprinzătoare, coapte, nu prăjite, fără aditivi sau potențiatori de aromă, Hula Hoops pot fi găsite la raft in variante de Sos barbecue și miere - un mix dulce-picant; Cașcaval - o aromă indrăgită de toată lumea și Sare de mare aromată - gustul clasic, dar cu o aromă complexă.
Hula Hoops, ,,invarte distracția pe degete!”
Credite Complete:
Client - Intersnack Romania:
• Andreea Marincescu – Intersnack CEE Marketing Director
• Elena Oancea – Intersnack CEE Brand Leader
• Mircea Badiu – Intersnack CEE Senior Brand Manager
• Marian Chiraches – Intersnack Romania Head of Marketing RO&BG
• Alma Dinu – Intersnack Romania Senior Brand Manager
• Raluca Radu – Intersnack Romania Brand Manager
• Roxana Miu – Intersnack CEE Consumer & Market Insights Manager
• Mihaela Buzarin – Intersnack Romania Consumer & Market Insights Specialist
Agenție - McCann Romania:
• Ștefan Chirițescu - Chief Strategy Officer
• Adrian Rusu - Executive Creative Director
• George Lupeanu - Group Creative Director
• Luana Roman - Head of Social Media
• Maria Guseth - Senior Art Director
• Dragoș Aliciu - Senior Copywriter
• Mircea Vlase - Senior Art Director
• Doina Ionescu - Group Account Director
• Cristina Airinei - Senior Account Manager
Regizor: Andrei Mindru (TVC) & David Mogan (Video Digital)
Casa de producție: Family Film
Media: Starcom Media
Digital: Senior Interactive
PR: Green Communication Consulting
Intersnack
Grupul Intersnack este unul dintre liderii europeni ai pieţei de snack-uri sărate, cu aproape 60 de ani de experienţă in acest domeniu. Compania este prezentă in peste 30 de ţări, are 43 de unităţi de producţie la nivel global, iar expertiza sa stă in integrarea insighturilor locale cu know-how-ul internaţional.
In Romania, Intersnack activează pe piaţă din anul 1994, iar fabrica de la Ghimbav reprezintă un centru local de producţie, avand in portofoliu branduri recunoscute precum Chio, POM-BÄR, Nutline şi noul Hula Hoops.
McCann Romania
McCann Romania are in portofoliu numeroase branduri internaționale pentru care dezvoltă campanii la nivel regional sau global (Mastercard, Ikea, Schar, Raiffeisen Bank, Coca-Cola), unele din cele mai mari branduri internaționale cu prezență in Romania (Vodafone, KFC, Taco Bell, Lidl, BAT, L’Oreal, Nestle) și branduri romanești de tradiție (Dedeman, Arctic, Rom, Albalact, Dorna).
Demersurile creative și de business au fost apreciate pe plan internațional și local cu 41 premii la Cannes Lions International Festival of Creativity și sute de alte trofee la festivaluri precum Golden Drum, Internetics, Effie Romania și Global Effie, D&AD, One Show, Webby Awards.
Din grupul de comunicare McCann Romania fac parte agenţiile McCann București şi MRM Romania. La nivel internaţional, este parte a McCann WorldGroup – una dintre cele mai puternice reţele de advertising cu birouri in 205 oraşe din 132 de ţări.
Mai mult in Campanii, Lansari, Retail




