Premiera in grupul de comunicare Dentsu. Marius Tianu, Creative Director, Dentsu, Southeast Europe
Luni, 11 Aprilie 2022

 

Marius Tianu, Creative Director, Dentsu, Southeast Europe

Credit. Dentsu

Tianu va contribui la intarirea liniei de servicii creative ale grupului, consolidand oferta dentsu pentru clientii de pe pietele din Europa de Sud-Est. De asemenea, grupul isi mareste capacitatile de marketing si comunicare la nivel regional odata cu numirea Danielei Balaei.

AdPlayers. info

Grupul de comunicare de marketing dentsu isi consolideaza linia de servicii creative prin numirea lui Marius Tianu pe noua pozitie de Creative Director pentru entsu Southeast Europe, anunta reprezentantii de comunicare ai grupului.

Potrivit grupului de comunicare, Tianu va raporta CEO-ului dentsu Southeast Europe, Maria Grachnova, ca membru al echipei executive regionale, respectiv al echipei locale de management din Romania. Prin numirea lui Marius Tianu, Dentsu, lider in randul agentiilor cu servicii integrate din Europa de Sud-Est, care ofera un mix de servicii media si creative, se concentreaza asupra dezvoltarii serviciilor de creatie in regiune, folosindu-si cele mai bune resurse umane, expertiza creativa si abordarea conceptuala.

„Investim in viitorul grupului si ne respectam promisiunea de a fi cea mai integrata retea de agentii, combinand in mod fluid capabilitatile noastre creative si de media”, a declarat Maria Grachnova, CEO, Dentsu Southeast Europe. ,,Marius, cu experienta sa remarcabila in livrarea de executii castigatoare, este un nou membru esential al echipei noastre pentru indeplinirea acestei promisiuni. Toata echipa noastra de creatie va fi in viitor mai conectata, sub o singura conducere responsabila de livrabilele creative, stimuland astfel toate echipele noastre sa dea rezultate mai bune”.

Cu ani de experienta in domenii variate, de la branding si publicitate la toate aspectele ce tin de marketing, Marius Tianu este un director de creatie premiat care a supervizat dezvoltarea unora dintre cele mai importante branduri locale, regionale si globale, precum si o varietate de experiente digitale. Tianu a lucrat in agentii de publicitate precum Saatchi & Saatchi, Scala JWT, Graffiti BBDO, Centrade-Cheil si Mullen-Lowe. Alaturi de echipele in care a facut parte, Tianu a primit distinctii la Cannes Lions, NY Festival, The One Show, Golden Drum si London International Awards.

„Ceea ce m-a atras la Dentsu este faptul ca nu le este frica sa investeasca si sa evolueze, ceea ce este cu adevarat un punct forte si un diferentiator pentru companie. In ultima instanta, suntem in afaceri pentru a le asigura clientilor nostri o imagine publica exceptionala. Fiecare detaliu conteaza. Alaturi de echipa inteligenta si pasionata a dentsu, precum si cu ajutorul resurselor robuste ale grupului, sunt interesat sa pun in legatura experienta mea de creator de continut cinematografic si de storytelling prin design cu puternicele capacitati in domeniul digital si analytics ale companiei”, a spus Marius Tianu.

Danielei Balaei, Director de Marketing si Comunicare pentru Europa de Sud-Est.

De asemenea, operatiunile Dentsu de pe cele 10 piete din Europa de Sud-Est isi consolideaza functiile-suport de marketing si comunicare prin cooptarea Danielei Balaei pe pozitia de Director de Marketing si Comunicare pentru Europa de Sud-Est.

Cu o experienta remarcabila in comunicare si marketing, potrivit companiei, Balaei dispune de o vasta expertiza in marcomm, acumulata in diverse industrii precum media, banking, retail, imobiliare si educatie. Daniela are peste zece ani de experienta in marketing de televiziune, fiind implicata in lansarea pe pe piata a Euforia TV, parte din Intact Media Group.

Daniela Balaei se va alatura echipei executive regionale, precum si echipei locale de management din Romania.

„Pentru ca traim in era comunicarii, este esential pentru noi sa ne spunem mai bine povestea si reusitele atat in fata publicului intern, cat si a celui extern. Suntem extrem de bucurosi sa o avem alaturi de noi pe Daniela, cu experienta sa indelungata in comunicare, pentru a ne ajuta sa comunicam mai bine cu oamenii nostri, clientii si partenerii”, a declarat Maria Grachnova.

„Regulile, ceea ce trebuie si nu trebuie facut in marketing si comunicare se schimba incontinuu intr-o era in care realitatea si realitatea virtuala tind sa se unifice intr-un mod care schimba mentalitatile si obiceiurile de consum. Este de datoria noastra, in calitate de comunicatori, sa avem atitudinea potrivita si sa transmitem mesajele potrivite in orice mediu, pentru a aduce oamenii mai aproape de branduri, mai aproape de ei insisi, mai aproape de dentsu”, a completat Daniela Balaei.

Marius Tianu si Daniela Balaei s-au alaturat echipei Dentsu Southeast Europe, incepand din aprilie 2022.

Mai mult in Business, Management,


PUBLICITATE: