In competitie cu 7.500 de vinuri albe si rosii, Murfatlar Vinul a castigat 2 medalii de aur si 3 de argint la ”Concours Mondial de Bruxelles 2024”
Joi, 20 Iunie 2024

,,Medaliile obtinute sunt o confirmare a pasiunii si a muncii depuse de echipa noastra pentru a crea vinuri de exceptie. Concours Mondial de Bruxelles este un reper in industrie si faptul ca vinurile noastre au fost apreciate la acest nivel ne motiveaza sa continuam pe drumul excelentei," a declarat Cosmin Popescu, Managing Partner, Murfatlar Vinul Romania SA.

AdPlayers. Info

Murfatlar Vinul, un nume de referinta in industria vitivinicola din tara, a obtinut recunoasterea internationala prin castigarea mai multor medalii prestigioase la ”Concours Mondial de Bruxelles 2024” atat pentru nou lansatele game Aerosoli si Statornic, precum si pentru 3 Hectare, un vin ce nu mai are nevoie de nicio prezentare.

Aceasta competitie este una dintre cele mai importante si respectate din lume, reunind experti in vin si degustatori de elita pentru a evalua cele mai bune vinuri din diverse regiuni viticole globale.

Medaliile

In cadrul competitiei, Murfatlar Vinul a obtinut doua medalii de aur pentru 3 Hectare Cabernet Sauvignon Roze 2023 si 3 Hectare Chardonnay 2022. Potrivit producatorului, primul este un vin lejer, cu arome proaspete de fructe de padure si o aciditate medie iar cel de-al doilea impresioneaza prin complexitatea sa, cu note de fructe tropicale si o usoara atingere de vanilie datorata maturarii in butoaie de stejar.

Tot din gama 3 Hectare a fost premiat si Sauvignon Blanc 2023 cu medalie de argint, acesta fiind un vin cu o aciditate medie si  arome proaspete de flori de camp si  fructe tropicale.

In cadrul competitiei, inca doua medalii de argint au mers catre Murfatlar Vinul pentru Aerosoli Feteasca Neagra & Pinot Noir Roze 2023 - un cupaj elegant, cu arome delicate de zmeura si citrice, avand o structura fina si un final persistent si catre Statornic Sauvignon Blanc 2022, un vin cu o aciditate placuta, caracteristica fructelor verzi.

"Suntem extrem de onorati si mandri de aceasta reusita care aduce vinurile romanesti in prim-planul scenei internationale a excelentei oenologice. Medaliile obtinute sunt o confirmare a pasiunii si a muncii depuse de echipa noastra pentru a crea vinuri de exceptie. Concours Mondial de Bruxelles este un reper in industrie si faptul ca vinurile noastre au fost apreciate la acest nivel ne motiveaza sa continuam pe drumul excelentei," a declarat Cosmin Popescu, Managing Partner, Murfatlar Vinul Romania SA.

In competitie cu 7.500 de vinuri albe si rosii, din 42 de tari de pe mapamond

Competitia de anul acesta s-a desfasurat in perioada 7-9 iunie in Guanajuato, Mexic, unde au fost prezentate nu mai putin de 7500 de vinuri albe si rosii, din 42 de tari de pe mapamond. Pentru 2025, organizatorii au ales Romania ca urmatoarea destinatie pentru competitia de rosé. Aceasta va avea loc in perioada 28-30 martie 2025 in Constanta.

Medaliile obtinute la Concours Mondial de Bruxelles pozitioneaza Murfatlar pe harta globala a viticulturii, demonstrand ca vinurile romanesti pot concura cu succes alaturi de cele mai renumite etichete internationale.

Murfatlar Vinul este unul dintre cei mai mari si respectati producatori de vin din tara, cu o traditie indelungata in cultivarea vitei de vie si producerea vinului. Infiintata in 1943 cu numele de Statiunea Experimentala Viti Vinicola Murfatlar, compania dispune la ora actuala de peste  3.000 de hectare in zona localitatilor Murfatlar, Valul lui Traian, Poarta Alba si Siminoc.

In portofoliul Murfatlar Vinul se regasesc vinuri rosii, albe si roze, dulci, demi-dulci, demi-seci, seci si licoroase acoperind astfel toate segmentele de consumatori si recunoscute de autoritatile din domeniul prin numeroasele premii decernate.

Mai mult in Festival, Campanii, Eveniment,  Bauturi Alcoolice


PUBLICITATE: