1 din 2 romani din publicul activ au vazut la TVR1 calificarea Romaniei U21 in semifinalele EURO 2019
Marti, 25 Iunie 2019

Credit. UEFA

Unul din doi telespectatori din publicul activ, mediul urban, a vazut la TVR 1 jocul Nationalei U21 cu Franta pentru calificarea in semifinalele Campionatului European U21: 692.000 de telespectatori (rating mediu de 16,2% si cota de piata medie - 46,1%).

AdPlayers. info

Tricolorii mici au intrecut Nationala mare de fotbal a Romaniei la audiente! Cu Franta – Romania, TVR 1 inregistreaza cea mai mare audienta a unei partide de fotbal sustinute de o reprezentativa de fotbal a Romaniei in 2019, anunta comunicarea postului public de televiziune.

Potrivit reprezentantilor TVR, Luni, 24 iunie, in timpul meciului care a calificat Romania U21 in premiera in semifinalele EURO 2019 si la Jocurile Olimpice Tokyo 2020, TVR 1 - lider incontestabil de audienta pe toate categoriile de public. Peste 3 milioane de telespectatori la TVR 1, in minutul de aur al meciului Franta-Romania (0-0).

Doua victorii si un egal. Primul loc in grupa, o calificare in premiera a Nationalei de fotbal a Romaniei in semifinalele Campionatului European de Fotbal U21 si o revenire spectaculoasa, dupa 56 de ani, la Jocurile Olimpice Tokyo 2020. Iar pe 24 iunie, cei mai multi telespectatori la meciul unei reprezentative de fotbal a Romaniei in 2019 s-au inregistrat la TVR, in timpul partidei Franta-Romania din cadrul CE U21.

Astfel, tricolorii mici au intrecut Nationala mare de fotbal a Romaniei la audiente! Cu Franta – Romania, TVR 1 atinge cea mai mare audienta a unei partide de fotbal sustinute de o reprezentativa de fotbal a Romaniei in 2019. 2,6 milioane de telespectatori (14,5% rating si 35,9% cota de piata, target national) au urmarit in fiecare minut la TVR 1 meciul Romaniei U21 cu Franta U21, fata de cel mai vizionat meci al Nationalei mari in 2019, Suedia-Romania (peste 2,4 milioane telespectatori; 13,9% rating si 28,7%, cota de piata, target national).

Luni, 24 iunie, TVR 1 a fost lider incontestabil de audienta pe toate categoriile de public, cu peste 3 milioane de telespectatori la TVR 1, in minutul de aur al meciului Franta-Romania (0-0). La nivel national, unul din trei romani a fost alaturi de tricolorii mici, urmarind evolutia acestora la TVR. Pe target comercial, unul din doi telespectatori - tot cu TVR 1, pe intervalul desfasurarii meciului. Datele, in detaliu, mai jos:

Pe intervalul desfasurarii meciului, 22.02-23.54, TVR 1 a fost lider de audienta pe toate categoriile de public: national, urban si comercial. TVR 1 a inregistrat cu partida Franta U21 – Romania U21 un rating mediu* de 14,5% si share** de 35,9% (2.578.000 de telespectatori), la nivel national, postul public ocupand primul loc in topul audientelor zilei de 24 iunie.

Si pe publicul urban TVR 1 a obtinut cele mai bune cifre de audienta: 15,6% rating si 39% cota de piata (1.494.000 de telespectatori), adjudecandu-si de asemenea prima pozitie. Tot tricolorii mici au adunat aseara si cel mai numeros public din orase cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani (adica, target comercial). Unul din doi telespectatori din publicul activ, mediul urban, a vazut la TVR 1 jocul Nationalei U21 cu Franta pentru calificarea in semifinalele Campionatului European U21: 692.000 de telespectatori (rating mediu de 16,2% si cota de piata medie - 46,1%).

Minutul „de aur” al partidei s-a inregistrat, la nivel national, la ora 22.48, cand, 3.099.000 de telespectatori (rating de 17,4% si share 39,4%) vizionau la TVR 1 meciul decisiv pentru calificarea in semifinala CE U21 a Nationalei de tineret U21. In acelasi minut, la nivelul publicului urban, la TVR 1 priveau meciul 1.777.000 de telespectatori (audienta - 18,6% si cota de piata - 42,1%).

Romania U21 joaca pentru prima data in semifinale la Campionatul European de Fotbal joi, 27 iunie, de la ora 19.00 si intalneste reprezentativa Germaniei U21. Tot joi, 27 iunie se joaca si cealalta semifinala, Spania-Franta, de la ora 22.00. Ambele  partide vor fi in direct si in exclusivitate la TVR 1 si TVR HD. Comentatori: Emil Hossu-Longin si Marian Olaianos.

TVR transmite in direct si in exclusivitate toate partidele Campionatului European de Fotbal U21. Meciurile sunt in direct la TVR 1, TVR 2 si TVR HD, evenimentul fotbalistic european al verii fiind accesibil oricarui suporter tricolor.

*Rating (RTG%) reprezinta numarul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzata de o statie TV. Ratingul poate fi exprimat in cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din universul targetului analizat.

**Cota de piata (Market Share – SHR%) reprezinta raportul procentual dintre numarul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o statie TV si numarul mediu de telespectatori de pe toate statiile TV, calculat pentru acelasi interval orar (sau emisiune).

Sursa: Kantar Media, date prelucrate SRTv