Solutii OLX pentru protejarea utilizatorilor platformei de tentativele de frauda
Marti, 15 August 2023

“Este foarte important pentru noi sa fim aproape de utilizatorii nostri in orice situatie si ii indemnam sa apeleze la echipa noastra de suport pentru orice problema sau suspiciune. Recomandam utilizatorilor sa nu paraseasca Chatul OLX si sa mentina discutiile in platforma noastra, pentru a se putea bucura de un mediu sigur de comunicare.” declara Dragos Matei, Product Manager Goods OLX Romania

AdPlayers. info

In contextul cererii tot mai mari de achizitionare a biletelor pentru evenimentele din tara, OLX - cea mai mare platforma de anunturi generaliste din Romania - initiaza un demers de informare si de crestere a gradului de constientizare cu privire la bunele practici, cand vine vorba de cumpararea biletelor la concerte si evenimente, anunta compania.

Odata cu perioada verii, romanii sunt dornici sa participe la cat mai multe concerte, festivaluri sau evenimente in aer liber, la care au posibilitatea de a-si vedea artistii preferati. Cei interesati sunt incurajati sa cumpere biletele pentru concertele preferate de pe platformele dedicate, anuntate de organizatori, in masura in care acest lucru este posibil. Cu toate acestea, pentru anumite evenimente cererea este foarte mare si utilizatorii platformelor precum OLX, aleg sa puna in vanzare biletele achizitionate.

Solutii de siguranta

In cazul in care utilizatorii platformei OLX isi doresc sa achizitioneze bilete la concerte si evenimente sociale listate de catre alti utilizatori in cadrul site-ului, platforma ofera solutii pentru cumpararea biletelor in siguranta:

“Este foarte important pentru noi sa fim aproape de utilizatorii nostri in orice situatie si ii indemnam sa apeleze la echipa noastra de suport pentru orice problema sau suspiciune. Recomandam utilizatorilor sa nu paraseasca Chatul OLX si sa mentina discutiile in platforma noastra, pentru a se putea bucura de un mediu sigur de comunicare.” declara Dragos Matei, Product Manager Goods OLX Romania

“Incurajam utilizatorii OLX sa fie vigilenti si sa respecte sfaturile noastre atunci cand tranzactioneaza pe platforma. De asemenea, ii invitam pe acestia sa raporteze orice fel de neregula pe adresa contact@olx.ro si noi vom lua masurile care se impun necesare, conform politicii noastre. Suntem in contact direct cu autoritatile statului pentru a combate tentativele de frauda.” declara Valentina Oprea, Customer Support Manager, OLX Romania.

Recomandarile OLX

1.           Informatiile de pe bilet trebuie verificate si se recomanda ca utilizatorii sa studieze cu atentie biletul si sa verifice elementele de securitate, hologramele sau codurile unice, daca exista. De asemenea, este important sa compare biletul cu imaginile de referinta ale biletelor autentice pentru evenimentul respectiv, ce se pot gasi online.

2.           Este important de solicitat vanzatorului dovada de achizitie printr-o copie a chitantei sau a facturii pentru a verifica corespondenta cu numele vanzatorului, data si locatia evenimentului.

3.           Daca utilizatorul a stabilit sa cumpere biletul de la un vanzator si a ajuns la un acord cu acesta, vanzatorul ar trebui sa trimita un acord scris sau o confirmare a tranzactiei prin e-mail sau mesaje text. Acest document poate servi drept dovada in cazul in care apar dispute ulterioare cu privire la disponibilitatea biletului.

4.           In orice situatie sau tentativa de frauda pe care utilizatorii o observa, acestia sunt incurajati sa contacteze echipa de suport OLX.

5.           Citirea termenilor si conditiilor din cadrul platformei.

Compania OLX are dreptul sa elimine de pe platforma potentialele anunturi frauduloase in baza notificarii facute de organizatorii oficiali ai evenimentelor, conform sectiunii Termeni si Conditii, din cadrul platformei.

Pentru a proteja utilizatorii, OLX a initiat diferite campanii de informare cu privire la metodele de frauda online, dar si sfaturi pentru descoperirea si evitarea acestora. 

https://ajutor.olx.ro/olxhelpro/s/article/expunerea-metodelor-de-fraudare-fenomenul-phishing-cum-sa-eviti-momelile-online-V38

Mai mult in Digital, Retail


PUBLICITATE: