Reinventare din pandemie. Dupa caderea pietei de ambalaje cu 50%, AECTRA mareste capacitatea de stocare la peste 10.000 de paleti capacitate totala.
Luni, 15 Martie 2021

 

Credit. AECTRA Plastics.

Cea mai recenta investitie este proaspat lansatul depozit din Bucuresti, cu servisare premium, o suprafata de peste 3000 de metri patrati, o capacitate de stocare de peste 2000 de paleti

AdPlayers. info

AECTRA Plastics anunta lansarea celui mai mare depozit de polimeri tehnici din Romania, primul depozit construit in Romania de grupul-mama, Hromatka Group.

Cea mai recenta investitie este proaspat lansatul depozit din Bucuresti, cu servisare premium, o suprafata de peste 3000 de metri patrati, o capacitate de stocare de peste 2000 de paleti. Depozitul propriu vine in completarea celor trei depozite inchiriate de la terte parti, astfel incat reteaua de depozite AECTRA Plastics deserveste in acest moment intreaga tara si are o capacitate de stocare de peste 10.000 de paleti.

Planuri pentru dezvoltare: depozite noi si piete noi

Planurile de expansiune ale grupului in Romania nu se opresc aici, fiind in constructie un nou depozit pe un teren de 2 hectare in zona de nord a Timisoarei. In plus, cultura organizationala integrativa cross-borders a companiei se traduce in colaborarile cu branduri globale in proiecte axate pe dezvoltarea de produse noi si crearea de piete noi. De exemplu, pe lista de prioritati pentru urmatoarea perioada se afla colaborarea cu parteneri noi pentru a aduce pe piata din Romania in premiera materiale Bio, cu amprenta redusa de carbon si reciclate pentru utilizarea in industria auto.

Piata de ambalaje in pandemie

Piata de ambalaje a inregistrat o scadere drastica in 2020, intrucat deservea industria alimentara si industria HoReCa. In contextul eliminarii unor segmente de consum importante cum ar fi concertele si festivalurile, singura sansa de redresare pentru jucatorii din piata de ambalaje a fost reprofilarea catre productia de flacoane pentru dezinfectanti sau sticle de alcool sanitar.

Chiar si asa, piata de ambalaje a scazut cu 50% din cauza pandemiei. Scaderi s-au inregistrat si in ceea ce priveste industria automotive, pentru care lunile aprilie-mai din 2020 au fost critice, cu o scadere a productiei de 25-40%. Chiar daca spre finalul anului lucrurile s-au redresat partial, per total industria auto a incheiat 2020 cu o scadere de 15%. Driverul industriei de mase plastice in ultimul an si piata care continua sa ofere semne optimiste si pentru 2021 este piata de constructii.

Ce inseamna toate acestea pentru un furnizor de polimeri tehnici? O stare permanenta de alerta pentru a veni cu cele mai bune solutii pentru particularitatile cu care se confrunta fiecare industrie in regandirea sistemelor, proceselor si produselor in noul context.

”Pentru a raspunde optim acestei nevoi din piata punem la bataie echipa noastra care are o experienta ampla in domeniu, de la vechimea de peste 20 de ani pentru cel mai vechi angajat si pana la faptul ca durata medie de angajare in echipa este de 5 ani. Factorul uman si expertiza acumulata de echipa noastra ne diferentiaza si aduc plus valoare in proiectele noastre” a spus Mihai Maior, Directorul Executiv al AECTRA Plastics. 

 

,,Noi nu vindem produse, noi venim cu servicii de consultanta ce cuprind, in prima faza, evaluarea fezabilitatii ideii, a produsului si a aplicatiei directe. Apoi urmeaza, desigur, evaluarea costurilor si metodelor de procesare si, concret, oferirea de solutii care sa fie transformate in  proiecte viabile. Iar partea de consultanta este foarte nuantata, pentru ca se intra in detalii tehnice privind tipul si grupa de polimeri tehnici recomandati pentru un anumit tip de aplicatie, impreuna cu modalitatea de utilizare specifica fiecarui polimer in parte, precum si prototipaj. Este un domeniu extrem de provocator si dinamic si care ne tine mereu in alerta, mereu cu dorinta de a ne autodepasi.”

Lider in piata autohtona de distributie polimeri de inalta performanta si poliolefine standard, AECTRA Plastics activeaza in industria petrochimica de peste doua decenii, iar de 5 ani este si parte din Hromatka Group. Cu 23 de depozite si 3 laboratoare proprii peste tot in Europa, precum si 10.000 de clienti activi, Hromatka Group este partenerul preferat pentru distributia de polimeri tehnici in cele 16 tari in care activeaza, printre care: Romania, Austria, Slovacia, Cehia, Elvetia, Spania si Portugalia. Hromatka Group si-a consolidat pozitia in regiune prin investitii de peste 9 milioane si jumatate de euro in Romania in acesti ani.

Mai mult in Business

 


PUBLICITATE: