Campanie manifest ,, Cat Cantareste sufletul?". Peste 3 milioane de oameni au beneficiat de 163 de proiecte de CSR sustinute de Profi Romania in 2023.
Joi, 21 Decembrie 2023

,,Pentru a construi un viitor sustenabil si echilibrat, trebuie sa ne implicam in toate aspectele vietii comunitatii noastre’’ declara Calin Costinas, Director General adjunct Profi.

AdPlayers. info

Campania manifest ,,Cat cantareste sufletul?’’

 https://www.youtube.com/watch?v=F2WPwf_mRUY

A demarat campania manifest ,,Cat cantareste sufletul?’’, derulata de reteaua de magazine Profi, cu scopul de a trece in revista bilantul proiectelor de CSR sustinute in 2023 si sa inspire oamenii la implicare activa in domenii cheie - Sanatate, Educatie, Mediu, Sport, Cultura, Comunitati, Inovatie.

Aceste domenii reflecta cei sapte piloni de responsabilitate sociala asumati de Profi prin care, doar in 2023, compania a sustinut peste 163 de proiecte derulate in toate judetele tarii. De sustinerea retelei in plan financiar, logistic si prin implicare in voluntariat au beneficiat direct 580.000 de persoane si indirect alte mai bine de 3 milioane.

,,Pentru a construi un viitor sustenabil si echilibrat, trebuie sa ne implicam in toate aspectele vietii comunitatii noastre’’ declara Calin Costinas, Director General adjunct Profi.

,,Credem cu tarie ca aceasta diversitate de actiuni completeaza imaginea unei comunitati sanatoase. Pentru a construi un viitor sustenabil si echilibrat, trebuie sa ne implicam in toate aspectele vietii comunitatii noastre - in educatia viitoarelor generatii, in asigurarea accesului la ingrijire medicala de calitate, in protejarea mediului inconjurator si in promovarea valorilor culturale si artistice, a spus Calin Costinas, Director General adjunct Profi.

Fiecare proiect din acest an a incercat sa raspunda unor nevoi reale ale comunitatilor carora le-au fost destinate. Printre acestea, se numara Zborul 144 - Asociatia Blondie, editia aniversara Crucea Rosie Romana - Societatea Nationala de Cruce Rosie din Romania, Adopta o mama - Fundatia Zurli, Ora lui Robert - Asociatia Ora lui Robert, Lectura este o prioritate - Asociatia Prietenii Scolii, Dulapiorul fermecat - Asociatia Ingeri pentru suflete, Bucataria Profi - Centrul de Proiecte Educationale si Sportive Bucuresti – PROEDUS, O MARE de bine, parte din programul #Niciolunafarafaptabuna - Asociatia Pastel, Hainele uzate primesc o noua viata - parteneriat cu Federatia Fliantropia, Campionatul Mondial de Handbal Feminin - Federatia Romana de Handbal, Festivalul Tuberozelor din Hoghilag, JazzX Edita XI, Plai Festival 2023 - Centrul Cultural Plai.  O parte dintre ele au vizat inovatia si tehnologia aduse cat mai aproape de beneficiarii finali, comunitati locale si copii, precum:

Containere pentru reciclarea textilelor in peste 60 de locatii Profi din Hunedoara, Arad si Timis

3% din deseurile menajere sunt compuse din textile si se estimeaza ca mai mult de 1 milion de tone de textile sunt aruncate la gunoi

In Romania aproximativ 3% din deseurile menajere sunt compuse din textile si se estimeaza ca mai mult de 1 milion de tone de textile sunt aruncate la gunoi. In parteneriat cu Federatia Fliantropia, Profi a inceput in 2023 un proiect dedicat colectarii de imbracaminte, incaltaminte, jucarii si accesorii, prin amplasarea unor containere special amenajate in parcarile magazinelor sale, unde pot fi donate articole de imbracaminte pentru comunitatile vulnerabile. Pana in prezent, donatiile pot fi facute in magazinele Profi selectate din Timis, Arad si Hunedoara, urmand ca, in curand, proiectul sa fie dezvoltat la nivel national. In total s-au amplasat deja 60 de containere pentru colectarea textilelor. Hainele, incaltamintea si alte produse textile care nu pot fi donate sau refolosite din cauza uzurii vor trece printr-un proces de sortare si transformare, pentru a evita risipa.

Atelier gastronomic interactiv la Muzeul Copiilor din Bucuresti

Din 11 septembrie, alaturi de Centrul de Proiecte Educationale si Sportive Bucuresti – PROEDUS, Profi a contribuit din suflet la infiintarea unui atelier gastronomic interactiv in cadrul Muzeului Copiilor din Bucuresti. In Bucataria Profi de la Muzeul Copiilor, cei mici exploreaza universul gastronomiei, experimenteaza si se distreaza. Bucataria este complet utilata de Profi cu tot ce este necesar, banci de lucru, chiuvete, mixere si mese cu temperatura controlata pentru ca cei mici sa prepare cele mai delicioase merinde. In cadrul atelierului, copiii sunt indrumati de un bucatar iscusit care le povesteste istoria gastronomiei din lumea intreaga, iar apoi acestia gatesc si invata prin jocuri distractive precum roata alimentelor si o piramida a alimentelor, descoperind astfel mai multe despre produse si alimente.

Cat cantareste sufletul? Valoare pe care o aduce in lume prin actiunile sale

Odata cu bilantul proiectelor de CSR din 2023, campania "Cat cantareste sufletul?" este menita sa inspire, sa provoace si sa mobilizeze oamenii sa se alature calatoriei prin care putem crea impreuna o comunitate mai puternica care sa stimuleze inovatia, sa protejeze mediul, sa promoveze sanatatea, sa educe generatiile viitoare si sa celebreze diversitatea culturala.

Campania "Cat cantareste sufletul?" reflecta viziunea noastra holistica si angajamentul nostru ferm de a contribui la o societate mai buna si la un viitor mai sustenabil. Conceptul se bazeaza pe ideea ca fiecare suflet are o greutate, o valoare pe care o aduce in lume prin actiunile sale. Cand pui suflet in ceea ce faci, esti motivat sa oferi ce e mai bun si sa faci o diferenta reala in viata celor din jur, declara Gabriela Sirbu, Director de sustenabilitate, Profi.

Manifesto-ul campaniei Profi vorbeste despre altruism, creativitate, grija, determinare, compasiune, curiozitate si respect, toate aceste calitati emanand din adancul sufletului uman. Astfel, prin actiuni vizibile si campanie, Profi inspira oamenii sa se implice activ in domenii cheie, sa contribuie la construirea unui viitor mai bun, mai echitabil si mai luminos pentru ei si pentru comunitatile din care fac parte.

Cu 28.000 de angajati in mai bine de 1700 de magazine proprii si Partener prezente in aproape 840 de localitati urbane si rurale, Profi este cel mai mare angajator privat din Romania. PROFI SUPER, PROFI CITY, PROFI GO si PROFI LOCO, cele patru formate de magazin ale retelei, desfac o gama de 5.000 de produse apreciate de cei peste 1,4 milioane de clienti care isi fac zilnic cumparaturile in aceste magazine. Mai bine de 94% din aceste produse provin de la furnizori din Romania. Cifra de afaceri a retelei, de 11,6 miliarde lei, plaseaza compania pe locul trei in retailul de la noi. Profi este un puternic motor al economiei romanesti.

Mai mult in Campanii, Retail, Responsabilitate Sociala, CSR


PUBLICITATE: